7. 6. 2015
Nejistota obyvatel Ústeckého kraje nabírá na síle od chvíle, co se za prolomení těžebních limitů hnědého uhlí začal otevřeně zasazovat ministr průmyslu a obchodu Ivan Mládek (ČSSD). Prolomení těžebních limitů by znamenalo další devastaci krajiny, zbourání více než 180 domů a vystěhování desítek rodin v obcích Horní Jiřetín a Černice. Přesto neexistuje relevantní důvod, který by takto drastické kroky obhájil. Povrchová těžba nenávratně zničí desítky km2 krajiny, včetně zemědělské půdy a veškerého života. Ta nebude vhodná ke znovuosídlení ani za 100 let.
Také zelení v Moravskoslezském kraji se připojují 11. června 2015 ke dni akcí za budoucnost bez uhlí a proti bourání Horního Jiřetína a to v Ostravě (16.00 – 18.30), Karviné (15:30 – 17:00) a Novém Jičíně (14:00 – 18.00), v každém z těchto měst na Masarykově náměstí.
Naším heslem je Zachovejme limity, nebourejme domovy a právě zachování omezení těžby je pro nás zárukou zdravého rozvoje Ústecka. Na druhou stranu si uvědomujeme, že nerozšiřování těžby je jen naprostým minimem a prvním krokem k tolik potřebnému rozvoji Ústeckého kraje. Uvědomujeme si celkovou neutěšenost situace, před kterou stojí obyvatelé kraje, a právě proto chceme hledat taková řešení, která by pomohla k její nápravě a ne k prodlužování desetiletí letargie, která severní Čechy proměnila v jedno z nejnehostinnějších míst v naší zemi. Naším cílem není bourání dalších domovů a obcí, ale obnova Ústeckého kraje tak, aby v něm jeho obyvatelé mohli spokojeně žít a slušně pracovat.
Právě zaměstnanost je jedním z hlavních argumentů, které těžaři a jejich stoupenci rádi používají při obhajobě prolamování limitů. Ke slibům nových pracovních míst se ale staví skepticky například starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ). Další tisíce pracovních míst by naopak mohlo prolomení těžby dokonce ohrozit. Více o limitech se dočtete na speciálním webu Strany zelených.