Lysá hora ze Smrku (foto: mmer)

20. 12. 2015

Moravskoslezské zastupitelstvo 17.  prosince projednávalo a schválilo Situační zprávu o kvalitě ovzduší na území Moravskoslezského kraje za kalendářní rok 2014. Podívejte se, jaké bylo podle této zprávy ovzduší v loňském roce.

Imisní situace se při porovnání průměrných imisí ve shodných lokalitách meziročně mírně zlepšila, v průměru poklesly imisní koncentrace většiny znečišťujících látek. Došlo však k navýšení imisních koncentrací arsenu, avšak k překračování imisního limitu pro tuto látku nedošlo. Imise PM10, SO2, NOx a benzo(a)pyrenu klesly pouze mírně (do 5 %), naproti tomu byl zaznamenán významný pokles imisí benzenu (o 14,4 %).

Analýzou dat o emisích znečišťujících látek, lze vyvodit následující závěry o emisní bilanci v roce 2014:

  • snížení emisí tuhých znečišťujících látek (TZL) do ovzduší o 300 tun (tj. o 6,8 %). Ke snížení emisí TZL došlo u všech typů zdrojů – u lokálních topenišť, průmyslových podniků i dopravy.
  • snížení emisí oxidu siřičitého (SO2) o 1060 tun (tj. o 5,4 %). Na tomto snížení se podílí jak pokles emisí z průmyslových zdrojů, tak z lokálních topenišť.
  • snížení emisí oxidů dusíku (NOx) o 3600 tun (tj. o 14,9 %). K poklesu emisí došlo zejména u dopravy, dále též u průmyslových podniků.
  • snížení emisí těkavých organických látek (VOC) o 2980 (tj. 23 %). K poklesu emisí došlo zejména lokálních topenišť, plošného použití rozpouštědel a u dopravy.
  • nárůstu emisí amoniaku o 140 t (tj. o 3,9 %), a to v souvislosti s chovy      hospodářských zvířat a s použitím hnojiv.
  • Původní emisní stropy pro Moravskoslezský kraj, vyplývající z předchozí legislativy,      byly v roce 2014 plněny s vysokou rezervou.

Celková rozloha oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší v našem kraji se v roce 2014 snížila o 9,4 %, úměrně tomu poklesl i počet obyvatel žijících v oblasti s překročením imisního limitu o 114 tisíc osob.

stanice

 

 

Hlavním zdrojem emisí prachových částic je provoz motorových vozidel, těžký průmysl, výroba energií a vytápění domácností. V porovnání s rokem 2013 došlo k meziročnímu poklesu emisí z tzv. zdrojů REZZO 1 (stacionární zařízení ke spalování paliv o tepelném výkonu 5 MW a vyšším), emise z těchto zdrojů byly druhé nejnižší za celé sledované období 2002-2014. Podíl zdrojů REZZO 1 a REZZO 2 (objekty obsahující stacionární zařízení ke spalování paliv o tepelném příkonu od 0,3 do 5 MW) na celkových emisích TZL v České republice je velmi významný – zdroje v Moravskoslezském kraji z nich tvoří přibližně 22 %.

bilance

Na emisích SO2 se nejvíce podílí výroba energií (elektrárny a teplárny) a výroba surového železa. Významný pokles emisí byl zaznamenán na elektrárně Dětmarovice (snížení o 319,2 tun, tj. o 21,9 %), dále v teplárnách Karviná a ČSA společnosti Veolia Energie ČR, a.s. Naproti tomu v u výroby železa a oceli ve společnostech ArcelorMittal a Třinecké železárny došlo k navýšení emisí o řádově o desítky až stovky tun.

znecistovatele

Na 9 stanicích imisního monitoringu došlo k překročení imisního limitu pro roční koncentrace PM10, překročení imisní koncentrace 40 μg/m3. Nejvyšší roční imisní koncentrace PM10 byly naměřeny na stanicích Věřňovice (48 μg/m3), Český Těšín (43,4 μg/m3) a Ostrava-Radvanice ZÚ (42,6 μg/m3). Celá zpráva ke stažení zde.

tab2