9. 6. 2016
Bartošovice: Ke konci dospěl mimořádný program návratu orla skalního do tuzemské přírody. Poté, co ochránci přírody za deset let vypustili pětadvacet mláďat získaných ze Slovenska, konstatovali, že základní cíl – zahnízdění přemístěných orlů a vylíhnutí vlastních mláďat – se naplnil.
„Zatímco na začátku bylo nebližší hnízdo orla skalního desítky kilometrů od našich hranic, nyní hnízdí v Beskydech a Oderských vrších,“ uvedl Petr Orel, vedoucí stanice na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích.
Dodal, že nic nebrání tomu, aby se opeřený dravec rozšířil do Jeseníků a případně dalších tuzemských hor. „Navíc právě Jeseníky jsou pro hnízdění ještě příznivější než přecivilizované Beskydy.“
Na přelomu dubna a května se dvojice orlů pojmenovaných Libavá a Slávek vylíhlo čtvrté mládě. A počtvrté samička. „Důvod neznáme. Je to jako u lidí, někomu se daří kluci, jiným holky,“ poznamenal Orel s tím, že mládě dostalo jméno Dáša.
Další pár si sice staví hnízda v Javorníkách, ale kvůli mladosti zvláště samice se ještě nezačíná rozmnožovat. Zbylí orli z programu jsou na potulkách a hledají partnery.
Nové místo vypouštěcí voliéry musí ekologové utajit
Původně ekologové počítali s tím, že plánovaných pětadvacet mladých orlů vypouští za pět. Realita však trvala jednou tolik. Důvodem zpoždění byl několikaletý nedostatek mláďat na Slovensku.
Do Česka totiž putovala výhradně druhorozená mláďata, která by stejně byla z hnízda silnějším sourozencem vyhozena a uhynula by.
O adoptivní orlíky se v Bartošovicích mnoho let starala orlice Dina, která se sama nikdy potomstvo neměla, ale o to pečlivěji náhradní máma to byla. Loni v lednu však v úctyhodném věku 41 let uhynula. Letos už nebylo vypuštěno žádné mládě a v následujících letech jich bude jen velmi málo. Nyní ochránci přírody přemisťují vypouštěcí voliéru, protože původní místo na pomezí Novojičínska a Vsetínska už je den orlí pár obsadil. Novou lokalitu však Petr Orel neprozradí. „Čím méně se o tom ví, tím lépe,“ zmínil, co tvůrce programu nejvíce rozesmutnilo.
Několik orlů bylo otráveno, nebo dravce někdo zastřelil. „S takovým rozsahem jsme opravdu nepočítali. Jak se ukázalo, problém je značně větší, než se kdo domníval. A to se netýká orlů. Mnoho případů ani nevyjde najevo a jen opravdu zcela výjimečně se podaří najít viníka,“ povzdychl si Orel.
Konstatoval, že jedině člověk může rozšiřování orlů skalních dále na západ ohrozit. Orli skalní byli kdysi v tuzemsku poměrně hojní. Jenže člověk je začal masivně likvidovat kvůli tomu, že jde o lovecké konkurenty. Z Beskyd vymizeli zhruba před sto lety, následně i z území naší republiky. Orel se v zajetí dožívá zhruba padesáti let, volně žijící dravci pak asi o deset let méně.
Zdroj: MF Dnes, 9. 6. 2016