27. 3. 2015
Do roku 2017 chce postavit v Havířově-Dolní Suché svou novou továrnu na kompletaci a sterilizaci zdravotnických setů švédská společnost Mölnlycke Health Care ProcedurePak, práci by zde mohlo najít až 690 lidí. Provoz s nebezpečným Ethylenoxidem přináší Havířovu i jistá rizika. Oblast Havířova s nezaměstnaností kolem 12 % však každé pracovní místo jistě potřebuje. Co se přesně v nové továrně bude dělat? Zjišťovali jsme v Havířově:
Mölnlycke Health Care ProcedurePak (zkráceně Mölnlycke) působí již od roku 2002 v Karviné, jedná se o švédskou firmu sídlící ve Göteborgu, která je jedním z předních výrobců chirurgických prostředků pro jednorázové použití a na ošetření zranění. Má přes 7500 zaměstnanců ve více než 30 zemích. Investor nejprve zvažoval rozšíření stávajícího provozu v Karviné, který se blíží své výrobní kapacitě. V Karviné však hrozí riziko rozšířením těžby OKD v okolí průmyslové zóny Nové Pole a tak investorovi se jako bezpečnější útočiště jevila Dolní Suchá v Havířově, konktrétně prostor brownfieldu bývalého dolu Dukla.
V plánované lokalitě dojde k vybudování automatizovaných skladovacích hal pro vstupní komponenty zdravotnických setů, čistých prostorů pro kompletaci zdravotnických setů, jejich balení a následnou sterilizaci hotových výrobků etylenoxidem. Součástí budov mají být kanceláře, laboratoře, prostory skladů, přístřešky pro odpady a další zázemí.
Nový závod má postupně zaměstnat 690 lidí, z toho 110 v administrativě a dalších 580 zaměstnanců v 3směnném provozu. Celý areál bude ve vzdálenosti cca 5 km od centra Havířova, na katastru Dolní Suché, u silnice třetí třídy na ulici Orlovská (trasa Dolní Suchá-Orlová). V nejbližším okolí nemají být žádné obývané budovy.
Celý proces sterilizace bude podle firmy prováděn jako „komplex technologického řešení se zajištěním bezpečnosti a kontrolován automatickým systémem řízení“. Sterilizace etylenoxidem se využívá pro sterilizaci termolabilních materiálů, jako jsou plasty, guma, papír, porézní materiály. Etylenoxid je prudký protoplazmatický jed, leptá kůži a sliznice, je podmíněně mutagenní a karcinogenní. Pro sterilizaci je plánováno využití tzv. Nplynu – čistého 99,9% etylenoxidu pod ochrannou vrstvou dusíku.
Po realizaci záměru bude v závodě skladováno maximální množství 4 680 kg etylenoxidu (ETO). Tato látka může způsobovat rakovinu a genetické poruchy. Nadměrné vystavení působení ethylenoxidu může ovlivnit mozek, oči, játra, plíce, periferní nervy, pokožku a hrdlo. Hodnocení karcinogenity podle je tzv. IARC 1 – karcinogenní pro lidi.
Výrobní kapacita záměru – Provoz
Max. množství skladovaného Etylenoxidu 4,68 tun Spotřeba etylenoxidu v provozu 262,8 tun/rok Počet pracovních dnů v roce 350 Provoz zařízení 8 760 hodin/rok
Do továrny budou dodávány tlakové sudy se sterilizačním plynem o objemu 360 g plynu. Celkem zde tak budou skladovány sudy o objemu až 4,6 tun plynu. Sudy budou dováženy nákladními auty nebo kamiony. Předpokládá se, že trasu do továrny absolvuje přibližně 30-40 kamionů a jiných vozidel denně, čímž dojde ke zvýšení intenzity nákladní dopravy asi o 16 %. Výstavba by měla probíhat v letech 2015-2017. Celkem by továrna měla dokázat sterilovat až 20.000 tun materiálu ročně a spotřebovat při tom 262 800 kg/rok etylenoxidu a asi 1 700 000 kubických metrů dusíku ročně. Z emitovaných látek mají z hlediska kvality ovzduší v lokalitě význam hlavně suspendované částice a NOx. Z hlediska toxikologického potenciálu je nutno zaměřit pozornost zejména na emise etylenoxidu. Období provozu bude spojeno s emisemi z bodových stacionárních technologických zdrojů a automobilovými emisemi v důsledku přepravy vstupů a výstupních výrobků.
Ethylenoxid (oxiran, epoxyethan) je velmi toxická, karcinogenní a mutagenní látka. Způsobuje podráždění nosu a dýchacích cest a může vést k bolesti hlavy, zvracení, únavě atd. Chronická působení vyvolává poškození mozku, snižuje citlivost prstů, narušuje koordinace pohybů, způsobuje poškození jater a ledvin.
Vzniká jako meziprodukt při výrobě nemrznoucích směsí, lepidel, rozpouštědel, léčiv, plastů a textilu. Ve směsi s plynným dusíkem nebo oxidem uhličitým se užívá ke sterilizaci potravin nebo lékařského vybavení (nástroje, obvazy atd.). Používá se také jako součást paliva v raketách. Při hydrolýze ethylenoxidu vodou nebo zředěnou kyselinou sírovou vzniká ethylenglykol.
Účinky na zdraví lidí a zvířat: Ethylenoxid je toxický pro savce, hmyz i pro rostliny. Pokud dojde k velkým únikům této látky do životního prostředí, způsobují výrazné škody v postiženém okolí. Dá se předpokládat, že větší úniky do vody mohou způsobit významné škody na místní rybí populaci. Tato látka může způsobovat rakovinu a genetické poruchy. Nadměrné vystavení působení ethylenoxidu může ovlivnit mozek, oči, játra, plíce, periferní nervy, pokožku a hrdlo. Hodnocení karcinogenity podle IARC 1 – karcinogenní pro lidi
Výskyt v životním prostředí
Ethylenoxid se do ovzduší dostává hlavně během jeho chemické výroby a dalších průmyslových výrob. Také jeho používání je zdrojem úniků ethylenoxidu do životního prostředí. Nepředpokládá se jeho bioakumulace v životním prostředí. Jeho odstraňování z ovzduší a z povrchové vody je poměrně pomalé a pomalá je i jeho aerobní biodegradace. Jako těkavá organická látka se podílí na reakcích s ostatními znečišťujícími látkami v ovzduší a přispívá tak ke vzniku přízemního ozonu, který může způsobit škody na plodinách a materiálech stejně jako může potenciálně ohrozit lidské zdraví. Další názvy: dimethylenoxid, oxiran, 1,2-epoxyethan, epoxyethan, ethenoxid, oxacyklopropan, oxan, oxidoethan, amprolen, anprolin.
Limity pro ovzduší
Obecný emisní limit pro ethylenoxid společně s 1,2-dibromethanem, 1,3-butadienem, akrylonitrylem (vinylkyanid), benzenem, epichlorhydrinem (1-chlor-2,3 epoxy propan), hydrazinem, propylenoxidem (2-methyloxiran) a vinylchloridem (vyjádřené jako celkový organický uhlík, viz Příloha č.1 k vyhlášce č. 356/2002 Sb.): Při hmotnostním toku emisí všech těchto znečišťujících látek vyšším než 50 g/h nesmí být překročena úhrnná hmotnostní koncentrace 5 mg/m3 těchto znečišťujících látek v odpadním plynu.
V současnosti (před vybudováním záměru) překračuje zdravotní riziko NO2 (zejména při zhoršených rozptylových podmínkách, které jsou v dané lokalitě poměrně časté). V posuzované lokalitě je zvýšené zdravotní riziko trvale bydlících obyvatel dáno stávajícím, několik let trvajícím, překračováním krátkodobých i ročních koncentrací. Posuzovaný záměr k tomuto riziku nepřispívá, resp. přispívá zcela zanedbatelně. Z hlediska imisních příspěvků působených záměrem bude relativně (ve srovnání s ostatními hodnocenými látkami) nejvýznamnější etylenoxid. Nejvyšší průměrný roční imisní příspěvek etylenoxidu, který lze očekávat v okolí jižní hranice areálu posuzovaného závodu, se může pohybovat ve výši až okolo 0,15 μg/m3. Jedná se o cca 1/3 vyšší koncentraci, než jaká je výše uvedená odvozená screeningová referenční koncentrace na hranici akceptovatelného karcinogenního rizika. Protože však maxima imisních příspěvků překračující tuto hodnotu mohou nastat pouze v těsné blízkosti zdroje u jižní hranice posuzovaného areálu, tzn. mimo obydlené oblasti, lze karcinogenní riziko spojené s emisemi etylenoxidu vyloučit