20. 9. 2019

Zelení dlouhodobě podporují středoškolské klimatické stávky Fridays for Future. Ty odstartovala mladá Švédka Greta Thunberg a inspirovala tak lidi po celém světě. Listinou základních práv a svobod garantované právo na stávku a vyjádření názoru by nemělo být upíráno ani dospívající generaci, zejména v tématech, která ovlivňují její budoucnost.

Nebýt netečnosti většiny politiků a dospělých by si studenti a děti mohli v klidu užívat života. Takhle musí bít na poplach. V říjnu 2018 vydal Mezivládní klimatický panel OSN zásadní varování. Zbývá nám nanejvýš 12 let, abychom odvrátili ekologický kolaps. Česku hrozí nezvládnutelný úbytek vody pro lidi, zemědělství i průmysl či vymírání živočišných druhů s nedozírnými následky. Děkujeme středoškolákům za jejich aktivitu.„Listina základních práv a svobod garantuje zaměstnancům právo na stávku jako krajní prostředek prosazování jejich zájmů. Bylo by proto nemístné studentům vyčítat, že používají podobnou formu protestu v situaci, kdy je klimatickými změnami bezprostředně ohrožena jejich budoucnost. V roce 1989 vyrazili studenti do ulic a se skandovaním „Nejsme děti!“ probudili Čechy a Slováky z letargie. Moc bych si přála, aby se to mladým lidem napříč Evropou podařilo i tentokrát,“ říká Karolina Žákovská, místopředsedkyně Strany zelenýchZelení po celém světě iniciují přijímání mimořádných opatření, úsporné kroky a přepínání na obnovitelné zdroje energie. V Česku je jedním z největších problémů uhelná energetika, která je stále podporovaná ze strany státu. Proto Zelení iniciovali kampaň BEZUHLI.CZ, která sleduje stejné cíle, jako studentské stávky za klima.


Na podzim loňského roku vydal Mezivládní panel pro změny klimatu při OSN (tzv. IPCC) zprávu, ve které varuje před riziky spojenými s klimatickou změnou. Abychom do roku 2050 celosvětově přestali produkovat emise, musíme začít jednat ihned. Podle výše zmíněné zprávy totiž máme posledních 12 let na to, abychom dokázali přejít k udržitelnému způsobu fungování globální společnosti a odvrátili tak nevratné poškození ekosytému. Změn klimatu si můžeme všimnout všude kolem nás. Dopadají jak na nás, tak na zbytek světa. Ať už je to sucho, povodně, hurikány a nebo čím dál častější výkyvy počasí. Podílejí se zásadně na společenských problémech jako jsou například válečné konflikty nebo tolik diskutovaná migrace. Pokud okamžitě nezačneme jednat, tyto problémy nás čekají v mnohem větší míře.

Vedle Zelených podpořila v Ostravě studentské páteční stávky za zlepšení stavu klimatu na planetě např. také Filozofická fakulta Ostravské univerzity v Ostravě.

Dne 20. září 2019 pod výzvou hnutí proběhla ve 150 zemích světa, včetně České republiky, za účasti 4 miliónů osob celosvětová klimatická stávka, které ze zúčastnili všechny věkové a profesní skupiny.

Zdroj: Zelení Ostrava

Foto: Zelení Ostrava